در بیزیکت هر شخص می‌تواند برای خود فروشگاه اینترنتی داشته باشد آن هم به صورت رایگان و بدون هیچ هزینه اولیه. با رعایت مقررات مربوط به کالاهای مجاز در فروش اینترنتی در بیزیکت، تقریباً برای هر نوع کالای نو یا دست دوم یا در حد نو، برای همه اصناف، مشاغل خانگی، هنرمندان صنایع دستی،‌ واردکنندگان و فروشندگان و ... در بیزیکت فرصت فروش وجود دارد و دسته‌بندی فروشگاه در بیزیکت بسیار متنوع می‌باشد.

دقت کنید خطراتی در فروش محصولات از طریق دادن آگهی در سایت‌های آگهی یا فروش با تلگرام یا اینستاگرام و نظایر آن‌ها وجود دارد و شما مجبور هستید شماره تلفن خود را به افراد ناشناس بدهید و قرار حضوری بگذارید و خطرات خاصی که همواره از طرف پلیس فتا هشدار داده می‌شود.

برای جلوگیری از این نوع خطرات، بهتر است یکبار برای همیشه فروشگاه اینترنتی خودتان را در بیزیکت فعال کنید و به صورت مستقیم و بدون هیچ خطری و بدون نیاز به هیچ قرار تلفنی و ... محصولات نو یا دست دوم خود را به دست خریدار نهایی برسانید و پولش را هم آنلاین در حساب خود دریافت کنید.

برای فعالیت به عنوان فروشنده در بیزیکت شما نیاز دارید ابتدا فروشگاه اینترنتی خود را در بیزیکت بسازید و بدون فعال کردن آن، امکان استفاده از گزینه‌های زیر میسر نخواهد بود. ساخت فروشگاه اینترنتی در بیزیکت خیلی آسان است و فقط نیاز دارید که اطلاعات اساسی مانند نام فروشگاه و شرح محصولات آن و اطلاعاتی در مورد شیوه ارسال یا ... را تکمیل کنید. برای آموزش نحوه ساخت فروشگاه و جزییات اولیه آن توصیه می‌شود حتماً از ویدیوهای آموزشی مربوطه در کانال آپارات یا تلگرام بیزیکت بازدید نمایید. پس از ساخت فروشگاه در بیزیکت می‌توانید از امکانات زیر استفاده نمایید.

دقت کنید خرید کالا از بیزیکت کاملاً امن است. تا زمانی که خریدار کالا را دریافت نکرده و از آن رضایت خود را اعلام نکرده است وجه خریدار نزد سایت امانت می‌ماند. فروشنده موظف است نسبت به ارسال به موقع و دقیق سفارشات درخواستی مشتری اقدام کند تا بتواند امتیاز کامل از خریدار بگیرد و بازدیدکنندگان بعدی با علاقه و آسودگی بیشتر به سراغ خرید از این فروشگاه بیایند.

برای ساخت فروشگاه اینترنتی رایگان خودتان در بیزیکت از منوی فروش،فروش کالا،ایجاد فروشگاه استفاده نمایید.

 وظایف فروشنده:

به عنوان فروشنده در بیزیکت وظایف شما به ترتیب زیر است:

هر زمان خریدی از فروشگاه صورت گرفت، هم از طرف سایت به نشانی اعلام شده شما در زمان ثبت‌نام ایمیل ارسال می‌شود، هم به موبایل اعلامی شما پیامک ارسال می‌شود و هم هشداری با رنگ متفاوت در صفحه بیزیکت من برای شما دیده می‌شود.

البته برای دریافت پیامک با موبایل باید:

 1. در منوی فروش،فروش کالا،تنظیمات فروشگاه، شماره موبایل فروشگاه خود را وارد کرده باشید.
 2. در منوی کاربری،تنظیمات شخصی،تنظیمات مهم، موارد دلخواه خود برای دریافت پیامک را تیک بزنید.
 3. از منوی کاربری،امور مالی و درآمد،شارژ اعتبار پیامک، مبلغی را برای ایجاد امکان ارسال پیامک به این حساب خودتان واریز کنید

به محض دریافت پیامک می‌توانید مشخصات سفارش جدید را در منوی فروش،فروش کالا،لیست فروش‌ها، مشاهده کنید.

بعد از آماده‌سازی و ارسال قطعی سفارش طبق درخواست خریدار (با پیک یا پست یا تیپاکس)، شما باید وضعیت آن خرید را به "ارسال شده" عوض کنید و منتظر باشید تا خریدار سفارش خود را دریافت کرده و مرحله "دریافت شده" را تایید کند. بعد از این مرحله، مبلغ فاکتور مربوطه به حساب شما در بیزیکت اضافه شده و قابل وصول در هر زمان خواهد بود.

تسویه حساب فروش‌ها و دریافت موجودی حساب:

در مورد فروش کالا، متناسب با نشانی خریدار و این‌که با شما همشهری هست یا نه و این‌که نحوه پرداخت هزینه به صورت آنلاین است یا به صورت حضوری، پس از هر خرید، شما خواهید توانست مبلغ سفارشات تحویل در محل را که با پیک می‌فرستید را به صورت نقدی دریافت کنید (هزینه سهم سایت در این نوع فروش‌ها به عنوان بدهی شما در سایت ثبت خواهد شد) یا این‌که به صورت آنلاین هزینه به حساب سایت واریز می‌شود و بعد از این‌که خریدار تایید کرد سفارش را به صورت کامل و صحیح دریافت کرده است،‌ مبلغ مربوطه به حساب اعتبار شما در بیزیکت اضافه می‌شود و در بخش "گزارشات مالی" قابل مشاهده خواهد بود.

شما هر زمان خواستید می‌توانید از منوی کاربری،امور مالی و درآمد،درخواست پرداخت مبلغ موجود در حساب خودتان را درخواست کنید و مطمئن باشید که حداکثر تا 48 ساعت بعد، این مبلغ به شماره کارت یا حساب بانکی معرفی شده توسط شما واریز خواهد گردید.

در مورد فروش فایل یا ارائه خدمات و کار از دور به روش آنلاین، مبالغ مربوطه بلافاصله به حساب شما در بیزیکت افزوده می‌شود و بلافاصله قابل درخواست و دریافت است.

و اما شرح گزینه‌های منوی فروش، فروش کالا

ثبت کالای جدید

وقتی فروشگاه شما در بیزیکت ایجاد شد و تنظیمات اصلی آن طبق توضیحات بالا انجام گردید می‌توانید با این گزینه به افزودن کالاهای فروشگاه خود اقدام کنید. در افزودن و ثبت هر کالا مشخصات زیر را در مورد کالای خود باید تنظیم و معرفی کنید:

دسته‌بندی:

یکی از تنظیمات مهم هر کالاست که باید در انتخاب آن متناسب با نوع کالای خود دقت کنید. حتماً در ثبت کالای جدید،‌ اول، این دسته‌بندی را تعیین کنید و از انتخاب مناسب آن با نوع کالای خود مطمئن شوید و بعد به سراغ سایر بخش‌ها بروید،‌ زیرا متناسب با انتخاب شما برای دسته‌بندی،‌ بعضی مشخصات تخصصی اضافی ظاهرخواهد شد که تکمیل آن‌ها به معرفی بهتر کالای شما کمک خواهد گرفت.

مثلاً با انتخاب دسته‌بندی کتاب و محصولات فرهنگی، مشخصاتی چون نام نویسنده، نام ناشر، تعداد صفحات و ... برای تکمیل مشخصات کالا دیده خواهد شد، در حالی که این موارد برای سایر دسته‌بندی‌ها وجود نخواهد داشت.

عنوان:

نام کالای مد نظر شما که بهتر است خیلی طولانی نباشد.

متن:

شرح کامل مشخصات و توضیح امکانات کالای مد نظر. برای کالاهای عمومی و معروف و شناخته شده، نیاز به درج متن توضیح در این بخش نیست و اختیاری است. هرقدر این بخش کامل‌تر باشد شناخت مشتری از کالای فروشی شما بیشتر و تصمیم‌گیری وی سریع‌تر خواهد بود.

نکته و هشدار مهم: درج هر گونه شماره تماس یا لینک به سایر سایت‌ها برای ارجاع مرحله خرید به سایت دیگر در این قسمت اکیداً ممنوع است و اگر کالایی این‌ تخلفات را در متن معرفی خود داشته باشد از لیست کالاهای شما حذف و اکانت شما معلق خواهد گردید.

امکان ویرایش متن با هر نوع فونت و قالب و ... با استفاده از ویرایشگر داخلی این بخش برای شما وجود دارد.

کلمات کلیدی:

هر نوع کلمه کلیدی که فکر می‌کنید در جستجو در بیزیکت می‌تواند کاربر را به کالای شما رهنمون شود را این‌جا معرفی کنید. کلمات کلیدی خود را با کاما از هم جدا کنید.

قیمت:

قیمت اصلی و اولیه کالای شما با واحد ریال که باید در ثبت عدد و تعداد صفر آن دقت کنید اشتباهی رخ ندهد. هر عددی در این کادر ثبت شود در زمان خرید، معیار قضاوت بیزیکت و مشتری خواهد بود و هر نوع اعتراض مبنی بر تغییر قیمت کالا بعد از ثبت سفارش، قابل قبول نخواهد بود.

درصد تخفیف:

این کادر به طور پیش‌فرض درصد تعریف شده در تنظیمات عمومی فروشگاه را نشان می‌دهد، ولی شما می‌توانید برای هر کالا، ‌درصد تخفیف متفاوت و دلخواهی را نیز تعیین کنید. درصد تخفیف اختصاص داده شده، به صورت مشخص با رنگی خاص، در روی تصویر کالا به مشتریان نمایش داده خواهد شد.

وزن:

تعیین و ثبت وزن کالا فعلاً اختیاری است و بهتر است بر اساس گرم ثبت شود. این عدد بعدها وقتی سیستم تعریف هزینه ارسال بر اساس وزن تکمیل شود به درد خواهد خورد!

واحد:

متناسب با نوع کالای خود، واحد سنجش مناسب را می‌توانید از این لیست انتخاب کنید. دقت کنید که برای برخی بسته‌بندی‌های خاص یا کالاهای وزنی یا ... واحدهای مناسبی برای انتخاب آسان و مناسب برای کالاهای شما تعریف شده است.

محدوده ارسال:

طبق توضیحاتی که در تنظیمات فروشگاه داده شد کار می‌کند و می‌تواند برای هر کالا به طور مستقل هم تغییر یابد.

وضعیت موجودی:

اگر کالایی که قصد فروشش را دارید محدود است و تعداد کمی از آن دارید، حتماً در این بخش گزینه "محدود" را انتخاب و در کادر باز شده بعدی تعداد موجودی اولیه آن را تعریف کنید. هر عددی که در این بخش در حالت محدود بودن ثبت کنید به طور خودکار توسط سیستم در نظر گرفته می‌شود و با هر بار فروش آن کالا، یکی از عدد موجودی اولیه کم شده و عدد مانده به اطلاع کاربر رسانده می‌شود و هرگاه همه موجودی اولیه تعریف شده شما فروش برود، عبارت "ناموجود" را در مقابل آن نشان خواهد داد.

اگر کالایی که دارید نامحدود است گزینه "نامحدود" را برگزینید تا موارد فوق بی‌اثر شده و همیشه عبارت "موجود" برای کالا دیده شود.

وضعیت کالا:

این گزینه خصوصاً برای کالاهایی که "دست دوم" هستند یا "کارکرده ولی در حد نو" هستند خیلی مهم است، تا با انتخاب حالت مربوطه برای کالا،‌ کاربر را از وضعیت ظاهری و کیفی کالا آگاه کنید. در غیر این صورت روی گزینه نو بگذارید بماند.

با این روش شما می‌توانید به سادگی هر نوع وسیله نو یا در حد نو یا دست دوم خود را بدون نیاز به آگهی و تلفن و قرار و ... به صورت مستقیم با این روش به سادگی و سریع و آنلاین به فروش برسانید.

دقت کنید اگر کالایی که دست‌دوم است را به عنوان کالای نو معرفی، فروخته و ارسال کنید، دچار تخلف می‌شوید و مشتری حق عودت کالا را خواهد داشت، و پولی هم به حساب شما واریز نمی‌شود و امتیاز منفی خواهید گرفت.

وضعیت انتشار:

هر زمان کالایی را نداشتید ولی امکان عرضه مجدد آن در زمانی دیگر برای شما میسر است گزینه "عدم انتشار" را بزنید تا این کالا موقتاً در سایت دیده نشود. ولی اگر کالا را دارید و در صورت تقاضای مشتری می‌توانید بلافاصله آن را ارسال کنید گزینه "انتشار" را بزنید.

در حالت عدم انتشار، کالای شما ثبت می‌‌شود ولی در لیست کالاهای فروشگاه شما دیده نخواهد شد، مگر این‌که آن را دوباره به حالت انتشار درآورید.

تصویر:

برای هر کالا شما می‌توانید تا 5 عدد تصویر دلخواه مرتبط اضافه کنید. لطفاً حداقل یک تصویر را برای کالا معرفی و ثبت کنید، چون کالای بدون تصویر هیچ ارزشی برای مشتری نخواهد داشت. در مورد حجم مجاز و پسوندهای مجاز برای این تصویر هم طبق توضیحی که داده شده است دقت کنید.

در مورد شیوه تصویربرداری مناسب برای نمایش بهتر کالاها در بخش‌های دیگر بیزیکت، راهنماهای خاصی آمده است.

ویدیو:

برای اولین بار در ایران شما می‌توانید برای هر کالایی که در فروشگاه خودتان عرضه می‌کنید با رعایت پسوندهای ذکر شده، فیلم کوتاهی نیز قرار دهید. خصوصاً وقتی کالای شما باید از زوایای مختلف و به صورت کامل دیده شود تا فهمیده شود! بهتر است فیلم کوتاهی از آن بگیرید و با رعایت شرایط فوق از این بخش فیلم را در مشخصات کالا ثبت کنید.

دقت کنید که آپلود فیلم و ثبت کالای دارای فیلم یا دارای تصاویر حجیم، متناسب با سرعت اینترنت شما، مدتی طول خواهد کشید. این فیلم در صفحه شرح کالا در زیر عکس‌های کالا،‌ برای مخاطب مورد علاقه قابل نمایش خواهد بود.

جزییات:

در انتهای مشخصات کالا، متناسب با دسته‌بندی انتخابی شما برای هر کالا،‌ ممکن است جزییات خاص دیگری لازم باشد تا تکمیل کنید (مثل نام نویسنده، ناشر و ... برای کتاب). لطفا در تکمیل جزییات هر کالا هم دقت کنید و دقیق باشید تا کالای شما کامل‌تر و بهتر برای مشتری معرفی شود و قابلیت تصمیم‌گیری وی بیشتر گردد.

هشدار:

دقت کنید که اگر تصویر یا فیلم ارسالی برای یک کالا یا متن توضیحی کالا با خود واقعی آن کالا مرتبط نبوده و به هر شکل فریبنده یا غیرمجاز باشد، علاوه بر حذف کالا از سیستم، فروشگاه شما نیز مسدود خواهد گردید

میان‌بر مفید برای افزودن کالا به فروشگاه:

اگر در گردش در فروشگاه‌های عضو بیزیکت کالا یا کالاهایی را دیدید که شما هم قصد فروش آن را در فروشگاه خودتان دارید و توضیحات و مشخصات ثبت شده توسط فروشنده فعلی برای شما هم قابل قبول است، به جای ثبت کالا با روش فوق و تکمیل مشخصات اشاره شده، می‌توانید از یک روش میانبر خیلی ساده استفاده کنید!

کافی است به صفحه شرح کالای مشابه مد نظر وارد شوید و در زیر تصویر کالا، روی دکمه "افزودن مستقیم این کالا به فروشگاه من" کلیک کنید و تمام!

با این روش آن کالا با همان مشخصات و عکس و شرح و قیمت و ... به لیست کالاهای فروشگاه شما در بیزیکت نیز اضافه می‌شود.

اگر دوست داشتید می‌توانید طبق توضیحات مربوطه که در ادامه آمده است در مورد ویرایش مشخصات این کالای جدید از "لیست کالاهای من" اقدام کنید.

تغییر قیمت‌ها

با این گزینه شما به آسانی می‌توانید فهرست کامل کالاهای خودتان را یکجا ببینید و در صورت نیاز به تغییر قیمت یا درصد تخفیف هر کالا،‌ کل تغییرات مربوط به لیست قیمت یا درصد تخفیف را یک‌جا و به سرعت انجام دهید و در پایان روی "ویرایش قیمت‌ها" کلیک کنید بدون این‌که نیاز باشد این کار را برای هر کالا به صورت دستی انجام دهید.

هرگاه مشخصات کالاهای‌تان ثابت است و فقط می‌خواهید قیمت‌ها یا تخفیف‌ها را عوض کنید از این روش استفاده کنید. ولی اگر قرار است مشخصات کالایی هم عوض شود، باید از بخش لیست کالاها استفاده کنید و با کلیک روی عنوان کالای مد نظر به طور کامل مشخصات آن را به دلخواه تغییر دهید.

لیست کالاها

این گزینه فهرست کالاهای موجود در فروشگاه اینترنتی شما در بیزیکت را نشان می‌دهد. با کلیک روی عنوان هر کالا شما می‌توانید مشخصات آن کالا را به طور کامل ویرایش کنید. با کلیک روی نشانه کوچک موجود در انتهای ردیف هر کالا می‌توانید موقتاً نمایش آن کالا را در فروشگاه خودتان غیر فعال و از حالت انتشار خارج کنید. یا با کلیک مجدد روی کالاهای غیر فعال، مجددا آن‌ها را به حالت انتشار در بیاورید. با کلیک روی آیکن ضربدر در انتهای ردیف هر کالا هم می‌توانید آن کالا را کلاً از فروشگاه خودتان حذف کنید. استفاده از این گزینه توصیه نمی‌شود چون شاید بعداً پشیمان شوید! بهتر است در این طور مواقع فقط از گزینه غیرفعال‌سازی کالا استفاده نمایید.

نمایش تعداد بازدید انجام گرفته از هر کالای فروشگاه شما نیز در این بخش جالب بوده و نشان‌دهنده میزان جذابیت کالاهای شما برای بازدیدکنندگان از سایت بیزیکت است.

لیست  فروش‌ها

با انتخاب این گزینه لیست فروش‌های صورت گرفته از فروشگاه شما در بیزیکت نمایش داده می‌شود. دقت کنید شما به عنوان مدیر فروشگاه در بیزیکت در قبال هر سفارش انجام گرفته توسط مشتریان وظایفی دارید.

در صورت معرفی ایمیل و شماره موبایل صحیح در زمان ایجاد فروشگاه (البته به شرط این‌که از قبل شارژ پیامک نموده باشید و اعتبار پیامکی شما کافی باشد) به محض انجام هر سفارش توسط مشتری، هم ایمیل و هم پیامک به شما ارسال خواهد گردید تا در جریان قرار بگیرید و به فکر ارسال سفارش باشید.

شما بلافاصله باید نسبت به تهیه و بسته بندی و ارسال کالا طبق روش انتخابی مشتری (با پیک یا پست یا تیپاکس) که در شرح فاکتور قابل مشاهده است اقدام کنید. هم‌چنین باید بعد از ارسال کالا، حتماً از صفحه شرح سفارش مربوطه در کادر وضعیت سفارش، گزینه ارسال شده را انتخاب و تایید کنید.

اگر طبق توضیحات مربوط به تنظیمات فروشگاه، گزینه تایید سفارش را فعال کرده باشید، با ثبت هر سفارش از فروشگاه شما، مشتری منتظر شما خواهد بود تا سفارش وی را تایید کنید. تایید سفارش نیز با تغییر وضعیت آن در همین بخش توسط شما ممکن است. پس از تایید سفارش توسط شما، مشتری می‌تواند نسبت به پرداخت هزینه آن اقدام کند و بلافاصله بعد از پرداخت مشتری، هم برای شما ایمیل و پیامک ارسال خواهد شد تا سفارش را ارسال نمایید.

در صورتی هم که اطلاعات مشتری ناقص است یا سفارش مورد تایید شما نیست می‌توانید گزینه رد سفارش در وضعیت را انتخاب کنید. با این کار سفارش مختومه تلقی شده و مشتری هم پولی پرداخت نخواهد کرد.

گزینه "مسترد شده" هم وقتی به کار می‌آید که مشتری مبلغ سفارش را آنلاین پرداخت کرده ولی شما نمی‌توانید آن را تحویل دهید، یا این‌که مشتری به دلیل عدم تطابق کالای دریافتی با سفارش داده شده، محصول را به شما عودت بدهد. در این موارد گزینه مسترد شده برای سفارش فعال خواهد شد و مبلغ پرداختی کاربر به اعتبار خودش در بیزیکت برگشت داده می‌شود و یک امتیاز منفی برای شما ثبت خواهد شد.

انتخاب وضعیت "تحویل گرفته شده" فقط در اختیار خریدار است و تا وقتی سفارش به مرحله تحویل گرفته شده تغییر وضعیت داده نشود، مبلغ مربوط به سفارش نزد بیزیکت امانت خواهد بود و شما امکان درخواست واریز این مبلغ را نخواهید داشت.

بعد از تایید دریافت کالا به صورت کامل و سالم و طبق ادعاهای مطرح شده در شرح کالا هست که مبلغ مربوط به فاکتور، به اعتبار شما در بیزیکت اضافه می‌شود و شما می‌توانید از بخش گزارشات مالی تراکنش را ببینید یا طبق شرایط درخواست ورایز وجه نمایید.

تنظیمات فروشگاه

تنظیمات مهمی برای هر فروشگاه در بیزیکت باید تکمیل شود. این موارد عبارتند از:

لینک کوتاه فروشگاه:

آدرسی را نشان می‌دهد که در صورت تمایل می‌توانید در کارت ویزیت خودتان به عنوان نشانی فروشگاه اینترنتی خود استفاده و به دیگران معرفی کنید.

البته شما می‌توانید با تنظیماتی که در ادامه در بخش تنظیمات مهم در صفحه تنظیمات من بیان شده است کاری کنید که با اسم مشخص دلخواه شما، آدرس اینترنتی فروشگاه شما به طور مستقیم قابل استفاده باشد.

این گزینه در هر حال فقط نمایشی است و قابل تغییر توسط شما نیست.

عنوان فروشگاه:

نامی که می‌خواهید فروشگاه شما در بیزیکت به این اسم دیده شود. بهتر است یک اسم مناسب تعیین کنید. اگر فروشگاهی فیزیکی و سنتی از قبل در شهر خود دارید بهتر است اسم همان فروشگاه را در این کادر تایپ کنید.

توضیح کوتاه:

دوست دارید فروشگاه شما را چگونه بشناسند؟ بهتر است متن مختصری در توضیح محصولات و معرفی فروشگاه خودتان در این کادر تایپ کنید.

تلفن و موبایل:

شماره تلفن و موبایل مربوط به فروشگاه شما که خودتان باید ثبت کنید. دقت کنید این شماره‌ها باید دقیق و صحیح باشند تا در زمان نیاز برای ارسال پیامک به شما و یا تماس ضروری با شما ممکن باشد. دقت کنید بر اساس تنظیماتی که در ادامه خواهد آمد، برای هر فروش انجام یافته از فروشگاه شما در بیزیکت پیامکی از طرف بیزیکت برای شما ارسال خواهد شد. شماره موبایلی که در این قسمت معرفی می‌کنید گیرنده پیامک‌ها خواهد بود.

شماره تلفن و موبایل شما برای مخاطبان نمایش داده نخواهد شد و فقط در اختیار بیزیکت خواهد بود.

هم‌چنین دقت کنید پیامک‌های بیزیکت فعلاً از شماره 10009143152933 برای شما ارسال می‌گردند.

استان،‌ شهر و آدرس:

لطفا دقت کنید پس از انتخاب کشور ایران، نام استان و شهر دقیق محل آدرس فروشگاه خودتان را انتخاب و نشانی دقیق پستی را به صورت کامل تایپ کنید. کلیه مراجعات پیک یا پست برای دریافت سفارشات از فروشگاه شما به این آدرس صورت خواهد گرفت. لذا معرفی دقیق و کامل نشانی فروشگاه الزامی است. نشانی فروشگاه شما برای مخاطب نمایش داده نخواهد شد و فقط نام استان و شهر مربوطه دیده می‌شود.

هم‌چنین در نظر داشته باشید که آدرس فروشگاه،‌ ارتباطی با آدرس تعریف شده توسط شما در بخش "مشخصات فردی" یا "مشخصات کاری" ندارد. هر یک از این آدرس‌ها کاربرد متفاوتی در بیزیکت دارد. البته هر سه آدرس می‌تواند یکسان یا متفاوت باشد.

مکان روی نقشه:

یک امکان جالب که بهتر است برای معرفی بهتر خود از آن استفاده کنید. در صورتی که فروشگاه مشخصی در شهرتان دارید و دوست دارید مکان آن شناخته شود،‌ می‌توانید با استفاده از نقشه گوگل به دقت مکان فروشگاه خودتان را با انتخاب از روی نقشه شهر و خیابان و ... تعیین و با قراردادن یک نشانه آن را به مخاطبان علاقمند در بیزیکت نشان دهید. این مورد در لیست مشخصات فروشگاه شما برای کاربران بیزیکت دیده خواهد شد.

روش‌های حمل:

یک گزینه مهم برای فروشگاه است که باید در ثبت موارد آن دقت کنید.

متناسب با این‌که دوست دارید از کدام روش ارسال کالا برای فروشگاه خودتان استفاده کنید می‌توانید یک تا 4 مورد از گزینه‌های (پیک، پست سفارشی، پست پیشتاز و تیپاکس) را به دل‌خواه انتخاب و برای هر کدام هزینه مشخصی تعریف کنید.

دقت کنید: هزینه‌های تعریف شده باید با واحد و آوردن کلمه ریال ثبت شوند.

دقت کنید: گزینه پیک را فقط وقتی انتخاب کنید که امکان ارسال با پیک شخصی یا معتبر در شهر شما فراهم است یا خودتان می‌توانید و قصد دارید به عنوان پیک، خریدهای با آدرس درون شهر خودتان را تحویل بدهید. این گزینه فقط برای خریدهای کاربران همشهری شما دیده خواهد شد. توصیه جدی می‌شود اگر در شهر یا محل سکونت شما پیک حمل کالا وجود ندارد، یا خودتان توان تحویل مرسولات درون ‌شهر خودتان را ندارید این گزینه را فعال نکنید.

دقت کنید هزینه روش ارسال با پیک به فاکتور سفارشات اضافه نمی‌شود و پیک تحویل‌دهنده سفارش درون شهری، شما یا هر شخص دیگر، خودش هزینه‌ ارسال را به صورت نقدی از خریدار خواهد گرفت و عددش ربطی به فاکتور ندارد. لذا بهتر است حداقل و حداکثر عددی که به طور مرسوم در شهر شما برای تحویل بار با پیک مطرح است را در این کادر بنویسید. مثلا بنویسید: (بین 30000 ریال تا 80000 ریال) یا .... تا متناسب با فاصله بین نشانی خریدار و فروشنده که هر دو در یک شهر هستند، توسط پیک محاسبه و نقداً دریافت شود.

هم‌چنین برای گزینه ارسال با پیک، امکان پرداخت کل مبلغ فاکتور در محل خریدار هم وجود دارد که شرح آن در ادامه آمده است.

دقت کنید: برای بسته‌های حدود یک تا دو کیلوگرم و کمتر، برای ارسال با پست سفارشی حدود 60000 ریال در نظر بگیرید و برای پست پیشتاز حدود 100000 ریال در نظر بگیرید. اگر کالاهایی می‌فروشید که معمولاً وزن بیشتری دارند خودتان رقم متناسب را با استفاده از لینک موجود در فوتر بیزیکت انتخاب و ثبت کنید.

دقت کنید: هزینه روش ارسال با پست سفارشی یا پیشتاز به مبلغ فاکتور اضافه می‌شود. لذا حتماً باید فقطیک عدد در این کادرها ثبت شود و آن هم با در نظر گرفتن واحد ریال. دقت کنید در داخل این کادرها فقط عدد را وارد کنید بدون هیچ نوشته‌ای (مثلاً 60000). شما موظف خواهید بود سفارش را بسته‌بندی کرده و با مراجعه به دفتر پستی، آن را به آدرس گیرنده ارسال کنید. هزینه ارسال را خودتان باید به پست تحویل دهید، چون این هزینه قبلاً به فاکتور اضافه شده و توسط خریدار پرداخت گردیده است.

برای آشنایی با هزینه‌های ارسال با پست می‌توانید از گزینه "محاسبه هزینه ارسال با پست" موجود در ستون اول در اطلاعات انتهای صفحات (فوتر) بیزیکت استفاده کنید.

برای ارسال با تیپاکس هم مثل گزینه ارسال با پیک، هزینه ارسال به فاکتور اضافه نمی‌شود، شما باید برای گزینه ارسال با تیپاکس نیز عددی بین محدوده 2 عدد تعریف کنید (مثلاً بنویسید: بین 50000 ریال تا 250000 ریال). هزینه ارسال هر چه باشد در مقصد توسط گیرنده به شرکت تیپاکس پرداخت خواهد گردید. البته وظیفه تحویل سفارش به دفتر تیپاکس یا ترمینال بر عهده فروشنده است.

محدوده ارسال:

متناسب با نوع کالاهای عرضه شده توسط شما و قابلیت ارسال آن‌ها به مناطق دوردست، یا تمایل شخصی خودتان، می‌توانید تعریف کنید که برای کدام مناطق می‌توانید خدمات و سرویس بدهید.

امکان انتخاب از بین گزینه‌های: فقط منطقه (برای رستوران‌ها و ... ، طبق توضیح مفصلی که در بند بعدی آمده است)، فقط شهر، فقط استان، فقط کشور و بدون محدودیت (که به زودی با بین‌المللی شدن بیزیکت برای سایر کشورها قابلیت و استفاده خواهد داشت) در این بخش وجود دارد و انتخاب هر ناحیه بزرگ‌تر، به طور خودکار مناطق کوچک‌تر را نیز در بر خواهد گرفت.

مناطق ارسال:

برای رستوران‌ها، فست‌فودها و فروشندگان مواد غذایی خاص که شاید امکان ارسال سفارش به کل مناطق یک شهر نیز وجود نداشته باشد نیز در بیزیکت راه‌حل آماده شده است. شما در این کادر می‌توانید با تعریف مناطقی که تمایل دارید سفارشات خود را تحویل مشتری بدهید، به خریدار هشدار بدهید که برای مناطق خارج از این موارد، ارسال ندارید. با این تعریف، اگر کسی خارج از این محدوده سفارش داشت می‌توانید سفارش وی را رد کنید.

البته اگر قصد ارسال فقط برای مناطق خاصی از شهر خودتان را دارید در بخش قبل یعنی محدوده ارسال، گزینه "فقط داخل منطقه" را انتخاب کنید. هم‌چنین باید در این حالت در بخش روش‌های حمل، فقط گزینه "ارسال با پیک" را تیک بزنید و متناسب با سیاست کاری خودتان عددی بین رایگان تا .... ریال را برای هزینه ارسال تعریف کنید که این مبلغ در زمان تحویل سفارش به صورت نقدی از خریدار توسط پیک متعلق به خودتان یا پیک معتبر شهر اخذ شود.

برای چنین فروشگاه‌هایی که امکان ارسال سفارشات برای مناطق دور را ندارند، سایر گزینه‌های ارسال، مثل ارسال با پست یا تیپاکس، نباید تیک‌دار شوند و فقط انتخاب گزینه ارسال با پیک و تعریف محدوده عدد برای هزینه آن کافی است.

حداقل خرید برای ارسال رایگان:

اگر دوست دارید مشتریان خود را تشویق کنید، می‌توانید با تعریف عددی دلخواه،‌ تعیین کنید که برای خریدهای بالاتر از این مبلغ، ‌هزینه ارسال رایگان بشود و مشتری بابت ارسال سفارش، هزینه‌ای نپردازد.

از آن‌جا که این تعریف برای کلیه روش‌های ارسال به طور خودکار توسط سیستم اعمال خواهد شد، لذا تعیین عدد آن دست خود شماست، تا متناسب با وضعیت کالاها و فروشگاه و سودی که دارید تنظیمش کنید.

برای مثال با تعریف عدد 500000 ریال توسط شما در این بخش، هر زمان مبلغ خرید مشتری از فروشگاه شما از این عدد بیشتر شد، به طور خودکار توسط سیستم، هزینه ارسال برای همه روش‌های ارسال صفر در نظر گرفته خواهد شد. در این حالت در ارسال با پیک یا پست، شما خودتان باید هزینه احتمالی را متقبل شوید و مشتری نباید متحمل هزینه ارسال شود وگرنه امتیاز منفی خواهید گرفت.

توصیه نمی‌کنیم، ولی اگر این سیستم را دوست نداشتید، این کادر را خالی بگذارید تا با هر میزان خرید، مشتری در هر حال مجبور به پرداخت هزینه ارسال باشد!

لطفاً دقت کنید که کلیه اعداد و رقم‌ها در بیزیکت با واحد ریال در نظر گرفته می‌شود نه تومان.

واحد مرسوم کالاها:

متناسب با واحدی که معمولاً برای کالاهای شما لازم می‌شود، یک مورد را از لیست واحدها انتخاب کنید تا بعداً در ثبت کالاهای جدید، نیازی نباشد که واحد کالا را از نو تعریف کنید. البته واحد کالا در زمان ثبت می‌تواند تغییر یابد تا برای کالاهایی که واحد خاص و متفاوتی دارند مشکلی نداشته باشید.

تایید درخواست‌ها:

اگر تهیه برخی کالاهای فروشگاه شما زمان می‌برد و یا باید ابتدا توسط شما موجود بودن و قابل تحویل بودن آن تایید شود حتماً این گزینه را روی "فعال" بگذارید. با فعال بودن این گزینه، با هر خرید توسط هر مشتری، آن سفارش به مرحله "در انتظار تایید" می‌رود و تا زمانی که شما سفارش را تایید نکنید، مشتری امکان پرداخت هزینه و تکمیل سفارش را نخواهد یافت.

از آن‌جا که این سیستم برای برخی شرایط بسیار خاص تعریف شده، لذا توصیه می‌کنیم این گزینه را حتماً روی غیرفعال تنظیم کنید تا بلافاصله به محض سفارش مشتری، مرحله پرداخت برایش قابل استفاده شود و بتواند با پرداخت آنلاین هزینه سفارش، منتظر ارسال آن توسط شما بماند.

درصد تخفیف:

هر عدد تخفیفی که در این کادر تعریف کنید به طور خودکار برای همه محصولات فروشگاه شما در زمان افزودن هر کالا اعمال خواهد شد. در زمان افزودن هر کالا، امکان تغییر این درصد به صورت اختیاری برای هر کالا ممکن است، منتها اگر دوست دارید کلیه کالاهای فروشگاه خودتان را با درصد تخفیف مشخص و یکسانی به مشتریان عرضه کنید این درصد واحد را در این کادر تعریف کنید.

اگر هم دوست ندارید تخفیف بدهید، یا این‌که می‌خواهید در مورد درصد تخفیف هر کالا در زمان ثبت و افزودن آن کالا تصمیم بگیرید این کادر را خالی بگذارید.

حداقل خرید:

اگر قیمت تکی کالاهای فروشگاه شما رقم پایینی است یا دوست دارید هر خریدار حداقل رقم مشخصی را از شما خرید کند تا برای شما بصرفد که سفارشش را آماده و ارسال کنید، می‌توانید با تعیین عدد دلخواه خود در این بخش، این کار را انجام دهید.

برای مثال با تعریف 200 هزار ریال در این قسمت، اگر مبلغ خرید یک مشتری از فروشگاه شما کمتر از 200 هزار ریال شود به طور خودکار سیستم اجازه نخواهد داد این مشتری به مرحله پرداخت و تکمیل سفارش برود! و مجبور است با خرید کالاهایی دیگر حداقل مبلغ مد نظر شما را تکمیل کند تا بتواند پرداخت را انجام دهد و سفارشش را تحویل بگیرد.

ساعات ارسال درون شهری:

این بخش فقط یک اطلاعات خاص نمایشی برای مشتریان شما را نشان خواهد داد و نقشی در عملکرد سیستم ندارد. بهتر است ساعات کار و ارسال با پیک خود را برای همشهریان خودتان در این کادر مشخص کنید تا بدانند اگر در خارج از این ساعات درخواستی از فروشگاه شما داشته باشند، سفارش‌شان روز بعد ارسال خواهد گردید.

توضیحات ضمانت خرید:

متناسب با نوع کالاها و شیوه گارانتی آن‌ها، شما باید در این کادر متن مشخصی را تعریف کنید. برای مثال اگر کالاهایی می‌فروشید که یکبار مصرف هستند و نمی‌توان برای‌شان گارانتی داد در این کادر این مورد را ذکر کنید. یا اگر کالای شما مثلاً یک‌سال گارانتی دارد در این کادر معرفی کنید. یا اگر تضمین می‌کنید که در صورت عدم رضایت مشتری تا یک‌هفته می‌توانید کالای خرید شده را پس بگیرید، باز هم این مورد را در این کادر بنویسید تا مشتری با اطمینان بیشتری از شما خرید کند.

لوگوی فروشگاه:

توصیه می‌کنیم حتماً یک لوگو یا تصویر خاص برای فروشگاه خودتان از این بخش آپلود کنید تا در صفحه اصلی فروشگاه شما در بیزیکت دیده شود. توصیه ما ارسال لوگو یا تصویر تابلوی فروشگاه شماست یا حداقل تصویری از خودتان اگر به صورت خانگی فعالیت دارید. البته این تصویر اختیاری است و اگر هم نباشد مشکلی پیش نمی‌آید.

نظرات کالاها

با این گزینه می‌توانید نظراتی را که کاربران برای کالاهای شما داده‌اند را با نام کالای مربوطه ببینید و با کلیک روی هر مورد، می‌توانید شرح نظر را خوانده و در صورت لزوم یا به آن پاسخ بدهید یا آن را حذف کنید.

نظرات فروشگاه

نظراتی را که مشتریان فروشگاه شما بعد از دریافت سفارش خودشان و بعد از امتیاز دادن به شما داده‌اند نشان می‌دهد. این نظرات قابل ویرایش یا حذف یا پاسخ دادن نیستند! برای این‌که نظرات خوبی دریافت کنید باید عملکرد خوبی داشته باشید. این نظرات همراه با میانگین امتیازی که شما از خریداران قبلی خود کسب کرده‌اید در صفحه اصلی فروشگاه شما برای رویت سایر بازدیدکنندگان نمایش داده می‌شوند.

مشاهده فروشگاه

برای نمایش فروشگاه خود شما و آخرین وضعیت‌اش و میزان امتیاز فعلی و نظرات دریافتی و لیست کالاها و ... به کار می‌آید. دقت کنید که وقتی شما با نام کاربری خودتان وارد سایت شده‌اید نمی‌توانید از فروشگاه خودتان خرید انجام بدهید و دکمه خرید را نخواهید دید!

برای تست هر موردی از فروشگاه خودتان، باید از اکانت خود، با گزینه خروج از سایت در منوی کاربری خارج شوید و بعد مرحله تست را انجام بدهید.

ایجاد فروشگاه

هر نوع فروش محصولات فیزیکی در بیزیکت نیازمند ایجاد فروشگاه آنلاین است. این کار فعلاً و برای مدت محدودی رایگان است.

با کلیک روی گزینه افزودن کالا یا ایجاد فروشگاه (برای اولین بار)، شما به مرحله ایجاد فروشگاه وارد خواهید شد. این کار ابتدا با تکمیل مشخصات بانکی شروع می‌شود. این مشخصات برای آن است که هر زمان موجودی شما در بیزیکت به حد نصاب رسید، بتوانید موجودی خود را درخواست کنید تا به این حساب واریز شود.

اطلاعات درخواستی از مشخصات بانکی فقط شامل نام و نام خانوادگی دارنده حساب، شماره حساب، شماره کارت بانکی، شماره شبا و نام بانک است و هیچ اطلاعات محرمانه‌ای از شما درخواست نمی‌شود.

مهم است دقت کنید که هر شماره حسابی در این قسمت معرفی شود، مبنای پرداخت درآمدهای شما از طرف بیزیکت خواهد بود. برای فروشگاه‌های دارای پروانه کسب رسمی، باید این مشخصات متعلق به دارنده پروانه باشد و ثبت مشخصات بانکی سایر کارکنان فروشگاه مجاز نیست.

بعد از تعریف مشخصات بانکی، مرحله بعد زمان تعریف و انجام تنظیمات خاص فروشگاه شما در بیزیکت است. تکمیل دقیق این تنظیمات بسیار مهم و ضروری است. البته بعدا هم می‌توانید هر بند از آن را اصلاح کنید.

هشدار مهم:

اگر فروشگاهی را در بیزیکت ثبت و ایجاد کنید، ولی تا مدت 2 هفته هیچ کالایی را در آن ثبت نکنید یا مشخصات فروشگاه خودتان را تکمیل نکنید، به طور خودکار فروشگاه شما توسط مدیریت بیزیکت مسدود خواهد گردید. پس خواهشمند است وقتی به ایجاد فروشگاه در بیزیکت اقدام کنید که کالایی برای فروش دارید و قصد فعالیت جدی و فوری در این زمینه را دارید.

محاسبه هزینه پستی

این گزینه شما را به درگاه پست ایران می‌برد و در آن‌جا می‌توانید با طی مراحل مشخص، هزینه تقریبی ارسال سفارشات مرسوم از فروشگاه خودتان را محاسبه و در صورت نیاز در تنظیمات فروشگاه در منوی فروش، فروش کالا خودتان در بخش روش‌های حمل وارد کنید. 

برای مشاهده راهنمای کامل کار با هر یک از منوها لطفا از لیست زیر اقدام نمایید:

 1. راهنمای منوی خرید، خرید کالا
 2. راهنمای منوی خرید، دانلود/خرید فایل
 3. راهنمای منوی خرید، سفارش کار از دور
 4. راهنمای منوی فروش، فروش کالا
 5. راهنمای منوی فروش، فروش فایل
 6. راهنمای منوی فروش، کار از راه دور
 7. راهنمای منوی فروش، درج آگهی رایگان
 8. راهنمای منوی کاربری، بایگانی خریدها
 9. راهنمای منوی کاربری، امور مالی و درآمد
 10. راهنمای منوی کاربری، پیام‌ها و تیکت‌ها
 11. راهنمای منوی کاربری، تنظیمات شخصی
 12. راهنمای منوی کاربری، امور شخصی
 13. راهنمای منوی شبکه، من و دوستان من
 14. راهنمای منوی شبکه، گروه‌ها و کانال‌ها
 15. راهنمای منوی شبکه، بیزیکت و شما