(35) پنج گام آسان تا متخصص شدن
%۱۰

کد کالا | 3371

فروشگاه | انتشارات کهکشان دانش

وضعیت کالا | نو

(هر جلد) | ۳۵۰,۰۰۰ ریال | ۳۱۵,۰۰۰ ریال

وضعیت | موجود
کتاب 5 گام آسان تا متخصص شدن به قلم پل جی شمپ، با پنج راهکار راهبردی به شما کمک می‌کند تا از یک تازه کار به یک متخصص حرفه‌ای تبدیل شوید و به موفقیت برسید.

آدم‌های موفق باعث می‌شوند موفقیت خیلی آسان به‌ نظر ‌برسد. چه الکس رودریگز که بیسبال بازی می‌کند، چه مایا آنجلو که اشعار را از بر می‌خواند، چه دونالد ترامپ که قراردادی می‌بندد، چه وارن بافت که در معامله احتمالی سرمایه‌گذاری می‌کند، رفتارشان برازنده و ساده به‌ نظر می‌رسد. متخصصان به‌ قدری عادی هستند که غیر ممکن به‌ نظر می‌رسد تا به حال تلاشی برای رسیدن به شهرت کرده باشند. این هنرمندان زبده، به‌ ظاهر استعدادی از خود نشان می‌دهند که افراد کمی می‌توانند داشته باشند.

کتاب 5 گام آسان تا متخصص شدن (5steps to expert) با بررسی رویه متخصصان نشان می‌دهد که متخصص شدن رفتاری ذاتی نیست. این کتاب نشان می‌دهد انسان‌ها متخصص به دنیا نمی‌آیند، بلکه خودساخته هستند و تخصص اکتسابی است. آن‌ها با جمع‌آوری تجربه، با کسب دانش و پرورش مهارت‌هایشان تخصص کسب می‌کنند.

متخصصان به طور ویژه مراحل خاصی را طی می‌کنند که این مراحل 5 سطح دارد. مهم نیست مردم چه قدر در رشته‌ی خود ماهر هستند، همه‌ی آن‌ها از سطح مبتدی کار خود را شروع کرده‌اند. الکس رودریگز، مایا آنجلو، دونالد ترامپ، وارن بافت و بونو، همگی زمانی مبتدی بودند.

پل جی شمپ (Paul G. Schempp) که از طرف مرکز بین‌المللی به‌خاطر موفقیتش در دانشگاه وست ویرجینیا محقق برجسته‌ی سال 2004 نامیده شده است، زندگی حرفه‌ای خود را وقف فهمیدن این موضوع کرده است که لازمه‌ی حرفه‌ای شدن چیست. به عنوان استادی در دانشگاه جورجیا، بیش از یک قرن وقت خود را صرف پژوهشی درباره‌ی ویژگی‌ها و پیشرفت دانش تخصصی کرده که برنده‌ی جایزه شده است.

او معتقد است در تمامی حوزه‌ها می‌توان اصول توسعه‌ی دانش تخصصی را به کار برد، یعنی افراد زیادی طی سفر اکتشافی از سطح مبتدی به متخصص شدن رسیدند. شرکت‌ها و انجمن‌های حرفه‌ای جست‌ و جوی بیش‌تری می‌کنند تا اطلاعات جدیدتری کسب کنند و مدیران، کارمندان و اعضای‌شان همواره افراد برجسته‌ای شوند. نکته‌ی مهم این است که اگر خواهان یادگیری ملزومات متخصص شدن هستید و مشتاق هستید تا این اصول را عملاً به کار ببرید، پس یعنی حتماً می‌توانید سطح دانش تخصصی و موفقیت خود را بالا ببرید.

در صورتی که متخصصان فقط درصد کمی از آدم‌های موفق یک رشته را نشان می‌دهند، همه می‌توانند در شغل خود حرفه‌ای‌تر شوند. در واقع این همان دلیلی است که باعث می‌شود این کتاب برای شما موثر واقع شود.

در این کتاب می‌توانید درباره‌ی انواع تحقیقات علمی بخوانید و داستان کسانی را بشنوید که خود را متعهد به این سفر کرده‌اند تا حرفه‌ای شوند. با دانستن کلید و مراحل توسعه‌ی دانش تخصصی، شما هم می‌توانید در تجارت، کسب‌ و کار و شغل‌تان حرفه‌ای شوید.

در بخشی از کتاب 5 گام آسان تا متخصص شدن می‌خوانیم:

تحلیل متفکرانه‌ی تجربیات‌تان برای تشخیص موفقیت و آن‌ چه نیاز به بهبودی دارد شما را به بینشی سوق می‌دهد که موفق‌تر شوید. احتمالاً در نتیجه‌ی تجربه‌ی عملی محدودشان، مبتدی‌ها فعالیت دنیای واقعی را مهم‌ترین منبع اطلاعات برای رشد دانش تخصصی می‌دانند.

نسبت به آزمون و خطا در کسب دانش و مهارت، اطلاعات متنی و کلامی برای مبتدی‌ها در درجه‌ی دوم قرار دارد. هر چه در حوزه‌ی شغلی‌تان تجربیات متفاوت‌تری داشته باشید - افراد، شرایط و اهداف متفاوت - مزایای بیش‌تری دریافت می‌کنید. تجربیات متفاوت به شما این شانس را می‌دهد که دانش و مهارت‌هایتان را در راه‌های جدید و تست‌ نشده‌ای به کار ببرید. برخی شرکت‌ها معمولاً مدیران مبتدی را در سمت‌های مختلفی می‌گذارند، تا پله‌های موفقیت را در شرکت بالا بروند، برای اینکه تجربیات دست اولی با جنبه‌های مختلف فعالیت‌های شرکت کسب کنند.

تجربه به‌ تنهایی نه می‌تواند دانش تخصصی را بالا ببرد و نه می‌تواند موفقیت را بیش‌تر کند. این نکته در مطالعه‌ای برای قیاس طراحان نرم‌افزار بسیار حرفه‌ای و معمولی آشکارا به اثبات رسیده است. به همه‌ی طراحان، تکلیفی محول شده بود و از آن‌ها خواسته بودند راهبردهایی را که در انجام تکلیف استفاده کرده بودند بیان کنند.

هم‌چنان‌ که افراد بسیار موفق پیشرفت می‌کردند راهبردهایشان شامل برنامه‌ریزی و بازخوردهای بیش‌تر می‌شد. به علاوه، آن‌ها توجه ویژه‌ی خود را به فهمیدن مشکل و همکاری گروهی با همکاران اختصاص می‌دادند. اما افراد نه‌ چندان موفق و معمولی بیش‌تر زمان خود را صرف تحلیل ملزومات تکلیف و بیان کردن عقایدی می‌کردند که هیچ ربطی به مشکل نداشت.

  اقتصاد، مدیریت، کسب و کارآفرینی

  تخصص | ‌مهارت | ‌موفقیت

  ضمانت‌ خرید