ایده اصلی و اولیه بیزیکت به سال 1378 برمی‌گردد! زمانی که آقای خلیل رضوی، موسس بیزیکت، با مشاهده اوضاع کسب‌و‌کارها در آن دوران و با علاقه‌ای که از آن زمان‌ به کارآفرینی و کامپیوتر داشتند به دنبال راهکاری جامع برای هدایت افراد جهت بهبود کسب‌و‌کارهای روزمره‌شان بودند. البته بخواهیم دقیق‌تر یادی از تاریخ بکنیم، علاقه ایشان به کامپیوتر به سال 1368 برمی‌گردد! زمانی که تصاویر ساعت مچی دیجیتالی! آن‌زمان یا ماشین حساب کاسیو و ... را روی جلد کتب درسی خود می‌چسباندند!

فعالیت اینترنتی ایشان سال 1380 که اولین سایت ایشان با نام razavi.usu.ch (با کل حجم 2 مگابایت!) در وب شروع شد و بعد از 33 ماه آموزش علوم کامپیوتر به مردم در آموزشگاه فنی و حرفه‌ای کهکشان و تالیف چندین جلد کتاب آموزشی به زبان ساده از جمله کتاب « کامپیوتر برای همه » در 3 جلد در سال‌های 1382 تا 1384، که خود به تنهایی در آن زمان به ورود حداقل یکصدهزار نفر به دنیای کامپیوتر کمک کرد، از سال 1384 با razdanesh.com که سایتی جامع و کاربردی بود ادامه یافت و به تدریج با سایت‌های رازمارکت و رازدانلود و تیترستان و البته khalilrazavi.com و نیز وبلاگ‌نویسی در razavi.blogfa.com و ... تجارب مختلفی در این عرصه توسط ایشان کسب گردید.

در ادامه، این علاقه باعث ورود ایشان به دوره کارشناسی ارشد کارآفرینی در دانشگاه تهران در سال 1386 شد و در نهایت منجر به ارائه پایان‌نامه‌ای با محوریت کار از راه دور در ایران (آن‌هم سال 1389، یعنی 10 سال قبل از بروز پاندمی کرونا و لزوم دورکاری در کشور!) گردید.

برای تکمیل آن پایان‌نامه در سال 1389 سایتی با نام karazdoor.com ثبت و برخی ایده‌های اولیه در آن تست شد.

بعد از کسب مدرک کارشناسی ارشد کارآفرینی، و دو سه سال فعالیت‌های جنبی مختلف، از دی‌ماه سال 1392 ماجرای اصلی بیزیکت استارت خورد. این کار ابتدا در دامنه‌ای با نام karestan.info شروع شد. و تا دو سال با این نام فعالیت‌ ادامه یافت.

سال 1384 و دقیقاً در دی‌ماه، با توجه به این‌که نام کارستان برای دید بلندمدت و فعالیت‌های آتی که مدنظر داشتیم خیلی مناسب نبود، بعد از کلی جلسه با همکاران و زیرورو کردن صدها سایت و ده‌ها کتاب برای اسم‌گذاری، به نام بیزیکت biziket رسیدیم (که مخفف بیزینس‌مارکت به معنی بازاری برای کسب‌و‌کارهاست) و آن را ثبت کردیم و بهمن 1394 اسم بیزیکت متولد و رسماً فعال شد و بلافاصله هم برایش اینماد اخذ شد و ...

مهرماه سال 1396 هم برند بیزیکت رسماً در سازمان مالکیت معنوی کشور به ثبت رسید.

اما ...

یک ماجرای بسیار تلخ که ترجیح می‌دهیم از جزئیات آن صحبت نکنیم و قضاوت را به تاریخ بسپاریم، باعث شد عملاً در طول 6 سال، از بهمن 1392 تا پایان 1398 کل کاری که توسط تیم فنی قبلی در کارستان اولیه و بیزیکت امروزی صورت گرفت، به اندازه 6 ماه کاری که از ابتدای سال 1399 به بعد توسط تیم فنی فعلی صورت گرفته هم نباشد و بدین‌سان 6 سال از عمر ما به دلیل یک اعتماد نابه‌جا تلف شد! در مدت این 6 سال، غیر از برخی کارهای صورت گرفته در ماه‌های آغازین، از نظر فنی کار روی توسعه بیزیکت تقریباً خاموش بود و صرفاً به صورت پراکنده به حضور در برخی رویدادهای استارت‌آپی اکتفا می‌شد. افسوس از زمان طلایی از دست رفته!!

بگذریم ...

در نهایت، به لطف خدا و با ورود همکاران جدید متعهد و فعال، بیزیکت از ابتدای سال 1399 به نوعی مجدداً از صفر شروع به کار کرد و با بازنویسی کل سیستم و ایجاد ساختار ظاهری و باطنی جدید، در مدت حدود 20 ماه، از فروردین 1399 تا دی‌ 1400 رسیدیم به بیزیکت بسیار جامع و متفاوت فعلی، که اینک با ابتکارات فنی بسیار پیچیده (در سیستم امتیازدهی نوآورانه خود به کاربران و مدل خاص درآمدسازی دائمی برای اعضا و تنوع خدمات گوناگون و جذاب قابل استفاده هر نوع کسب‌و‌کار و ...) آماده خدمت‌رسانی به مردم عزیز ایران می‌باشد.

در این مسیر اتفاقات تلخ و شیرین بسیار متفاوتی برای بیزیکت رخ داده است که همگی به صورت دقیق ثبت شده و ان‌شاا... روزی در کتابی خواندنی منتشر خواهد شد.